وزن کالاهای صادراتی از تایباد به افغانستان ۳۵ درصد افزایش یافت

مدیر کل گمرک مرزی دوغارون تایباد در شرق خراسان رضوی گفت: صادرات کالا از تایباد به افغانستان طی سال جاری ۳۵ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال به لحاظ وزنی افزایش داشته است.

به گزارش اعتمادساز، سید حسن رحیمی زاده افزود: افزون بر یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن انواع کالا از گمرک دوغارون به سمت افغانستان از ابتدای امسال تاکنون صادر شده است.

وی ادامه داد: ارزش کالاهای صادر شده از تایباد افزون بر ۶۰۰ میلیون دلار برآورد شده که نسبت به مدت زمان مشابه پارسال ۳۲ درصد افزایش را نشان می دهد.

مدیر کل گمرک مرزی دوغارون تایباد با بیان اینکه افغانستان یک بازار مصرف کننده به شمار می رود، بیان کرد: در زمان حاضر روزانه بیش از ۵۰۰ دستگاه انواع کامیون ایرانی و خارجی در ۲ گمرک اسلام قلعه افغانستان و دوغارون ایران رفت و آمد می کنند.

وی گفت: انواع مصالح ساختمانی، مواد غذایی و میوه تره بار از مهمترین اقلام صادراتی از سمت گمرک ۱۰۰ ساله دوغارون به سمت افغانستان است.

رحیمی زاده افزود: همچنین انواع دانه های روغنی و سنگهای ساختمانی از مهمترین اقلام وارداتی از افغانستان به ایران است.

وی ادامه داد: مقصد بیش از ۹۰ درصد کالاهای صادراتی ایران از دوغارون به مقصد هرات دومین بازار افغانستان است.

مدیر کل گمرک مرزی دوغارون تایباد اظهار کرد: ۲۰۰ شرکت اقتصادی در مناطق اقتصادی گمرک دوغارون فعالیت دارند که نقش بسزایی در اشتغال جوانان جویای کار این منطقه مرزی دارد.

پایانه مرزی و گمرک دوغارون در ۱۸ کیلومتری شهر تایباد و همجوار با کشور افغانستان، در زمره یکی از گمرکات برتر اقتصادی کشور است.

بیشترین حجم کار این گمرک، ترانزیت کالا از طریق بندرعباس است بدین صورت که کالاهای بازرگانان افغانستانی، پاکستانی و گاه هندی و دیگر ملل همسایه افغانستان از طریق کشورهای حوزه خلیج فارس به گمرک‌های بندرعباس و بندر لنگه منتقل و از آنجا به گذرگاه رسمی دوغارون ترانزیت می‌شود. شهرستان ۱۴۵ هزار نفری تایباد در ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است.

ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید