مشارکت ۴۳درصدی خراسان رضوی در حوزه اشتغال

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: مشارکت خراسان رضوی در حوزه اشتغال ۶درصد بیشتر از نرخ کشوری و حدود ۴۳درصد است.

به گزارش اعتمادساز، محمدامین بابایی در نشست خبری که به‌مناسبت هفته کارگر و کار برگزار شد در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه 563 برنامه در هفته کار و کارگری در استان برگزار می‌شود، گفت: 232 برنامه در حوزه فرهنگی خواهد بود که 104 برنامه در سطح ستاد و مشهد و 459 برنامه در سطح شهرستان‌ها اجرا می‌شود.

وی افزود: نرخ بیکاری زمستان در خراسان رضوی نسبت به مدت مشابه سال قبل آن 3.2 کاهش داشته و در فصل پاییز هم از میانگین کشور 2.4 پایین‌تر است و در سطح استان‌ها نیز نرخ بیکاری استان ما پایین‌تر است، به‌طوری که جزو 4 استان کشور در نرخ پایین بیکاری هستیم.

بابایی تصریح کرد: نرخ مشارکت خراسان رضوی در حوزه اشتغال 6 درصد بیشتر از نرخ کشوری و حدود 43 درصد است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: یکی از مباحث ویژه‌ای که از سال گذشته به‌طور ویژه نسبت به آن ورود کردیم بحث طرح طبقه‌بندی مشاغل در واحد‌هاست و تاکنون 65 درصد واحد‌های ما که مشمول طرح طبقه‌بندی مشاغل هستند به این طرح پیوستند.

وی راجع به حوادث ناشی از کار و نرخ بیکاری در خراسان رضوی تأکید کرد: در سال 1402 نسبت به سال قبل از آن، 6 درصد حوادث ناشی از کار کاهش پیدا کرده است. بیشترین کاهش حوادث بخش معدن با 17 درصد بود که کنار آن بخش صنعت نیز با کاهش همراه بوده است، اما در بخش صنعت ساختمان حوادث کار 2 درصد افزایش یافته است.

بابایی ادامه داد: یکی از برنامه‌ریزی‌های ویژه‌ای که برای سال 1403 داشتیم، توانمندسازی نیروی انسانی در حوزه صنعت ساختمان است؛ همچنین ارتقای ایمنی و توانمندسازی کارگران و کارفرمایان کارگاه‌های کوچک را از سال گذشته مدنظر قرار داده‌ایم تا شاهد کاهش حوادث باشیم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی اضافه کرد: طبقه‌بندی مشاغل کمک می‌کند واحد‌های تولیدی حقوق بیشتری را به نیروی کار خود بدهند و مدرک تحصیلی و سنوات نیز در این موضوع لحاظ می‌شود لذا در تلاش هستیم که تا پایان دولت این موضوع را به صددرصد برسانیم.

بابایی با بیان اینکه حقوق و دستمزد کارگری در دو آیتم حق مسکن و معیشت افزایش می‌یابد، اضافه کرد: این مصوبه بر اساس پیشنهادی که وزیر مربوطه داده است منوط بر اینکه در مجلس به تصویب برسد انجام می‌شود، تا زمانی که که مجلس جدید مستقر نشود این موضوع در حد پیشنهاد است. اکنون مباحث در حد بررسی و پیشنهاد است تا زمانی که که تبدیل به لایحه نشود و در مجلس مصوب نشود در حد پیشنهاد می‌ماند. امسال برای اولین بار بحث عائله‌مندی متأهلین اضافه شده است که نکته مثبتی در حوزه حقوق و دستمزد است.

تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید