طالبان: دارایی‌های توقیف‌شده افغانستان متعلق به مردم است

سخنگوی وزارت دارایی طالبان با درخواست از آمریکا برای آزادسازی هرچه زودتر دارایی‌های توقیف‌شده این کشور تأکید کرد که این پول‌ها متعلق به مردم افغانستان است.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «احمد ولی حقمل» سخنگوی وزارت دارایی طالبان با درخواست آزادسازی دارایی‌های توقیف‌شده افغانستان تصریح کرد که در صورت عدم آزادسازی این دارایی‌ها، جامعه جهانی و به‌ویژه آمریکا مسئول بحران بشری پیش‌بینی‌شده در افغانستان خواهند بود.

وی با تأکید بر اینکه ادامه توقیف این دارایی‌ها خلاف قوانین جهانی و ظلم در حق مردم افغانستان است، خواستار آزادسازی بدون قید و شرط پول‌های افغانستان توسط آمریکا شد.

حقمل به «طلوع نیوز» گفت: پول‌هایی که توسط جامعه جهانی توقیف شده است، پول امارت اسلامی نیست، بلکه پول مردم افغانستان است، پول تاجران، پول مردم نیازمند است و ادامه توقیف این پول‌ها خلاف ارزش‌های جهانی است و باید هرچه زودتر آزاد شود.

سخنگوی وزارت دارایی طالبان همچنین مدعی شد که آن‌ها در پرداخت حقوق کارمندان دولتی با کمبود پول روبه‌رو نیستند.

با سقوط دولت سابق افغانستان توسط طالبان، آمریکا حدود 10 میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را توقیف کرد و باوجود هشدارها درباره فروپاشی اقتصاد افغانستان، دولت آمریکا اعلام کرده است که هیچ برنامه‌ای برای آزادسازی این دارایی‌ها ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید