بازدارندگی رسانه‌ای

محمود سیادت، رئیس هیئت اجرایی اتاق مشترک ایران و افغانستان

در شرایط کنونی کشور و با وجود فساد‌هایی که می‌بینیم اگر خبرنگار و رسانه در جایگاه خود باشد، می‌تواند از وقوع خیلی معضلات جلوگیری کند؛ حتی بسیاری از مشکلات موجود در سیاست‌های دولت به ویژه سیاست‌های ارزی را به صورت گسترده اطلاع‌رسانی کند. جلوی بسیاری از انحرافاتی را بگیرد که ما را عقب می‌راند. به هر حال وجود یک رسانه اقتصادی مستقل، متخصص و جست‌وجوگر برای استان فرصتی است که بتواند از طریق آن مانع بروز بسیاری از مشکلات شود و شرایط توسعه را مهیا کند.
واقعیت این است که رسانه نتوانسته یا نگذاشته‌اند که جایگاه خود را در جامعه پیدا کند. آنچه امروز شاهدیم فقدان یک جریان پرسشگر و مطالبه‌گر است. باید جریانی ایجاد شود که به دنبال ریشه‌یابی مسائل باشد، به گذشته نگاه کند و آینده را بیش‌بینی کند. اگر در خراسان رضوی رسانه پرسشگر و مستقل داشتیم شاید می‌توانستیم از انحرافات بسیاری که چند سال گذشته در استان در حوزۀ اقتصادی شاهد آن بودیم، جلوگیری کنیم. چون در آن دوره آسیب‌های بسیار جدی به کشور وارد شد. از جمله آسیب بانک‌های خصوصی و صندوق‌های قرض‌الحسنه و همین طور بعضی شرکت‌ها که وجودشان ضربۀ بزرگی در سطح ملی وارد کرد. وقایعی که اعتماد مردم را خدشه‌دار کرد و انرژی زیادی از حکومت گرفت. همۀ این‌ها می‌توانست در همان نقطۀ آغاز با افزایش آگاهی مردم از طریق رسانه‌ها مهار شود.
امیدواریم آغاز فعالیت روزنامه اعتماد در خراسان رضوی در عمل ثابت کند که رسانه‌ای فعال خواهد ‌بود. رسانه‌ای که با کمک آن اعتماد حداکثری مخاطبان به رسانه‌ها جلب شود و بتواند مسائل مختلفی به ویژه د ر حوزۀ اقتصادی را پوشش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید