Friday, 27 November , 2020
امروز : جمعه, ۷ آذر , ۱۳۹۹ - 12 ربيع ثاني 1442
شناسه خبر : 514
  پرینتخانه » "چرا رسانه" ؟ "چرا مستقل", اخبار ویژه, اسلایدر, یادداشت آقای جوادی حصار تاریخ انتشار : ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۸ | 347 بازدید | ارسال توسط :

خداوندگار اقالیم  عشق  و نبرد

در عشق زنده باید کز مرده هیچ ناید دانی که کیست زنده؟ آن کاو ز عشق زاید عشق؛ عشق، عشق. واژه‌ای که به قول حضرت مولوی قلم در وصف آن سرشکسته و ناتوان می‌ماند. افسون می‌کند این عشق! «طبل عزا برآمد، وز عشق لشکر آمد کو رستم سرآمد تا دست برگشاید» این روزها امیر لشکر […]

خداوندگار اقالیم  عشق  و نبرد

در عشق زنده باید

کز مرده هیچ ناید

دانی که کیست زنده؟

آن کاو ز عشق زاید

عشق؛ عشق، عشق. واژه‌ای که به قول حضرت مولوی قلم در وصف آن سرشکسته و ناتوان می‌ماند. افسون می‌کند این عشق!

«طبل عزا برآمد، وز عشق لشکر آمد

کو رستم سرآمد تا دست برگشاید»

این روزها امیر لشکر عشق، رستم بی‌همال سرزمین‌های عاشقی بر دستان ملت ایران عاشق ، به پرواز در آمده است . از کویی به کویی، تا بر بام کرمان فرود آید و با دست کریمان آن سامان در قرارگاه پس از این خویش آرام گیرد . گرچه او را مرگی نیست، که عاشقان واصل را با مرگ -اصولا – کاری نبوده و نباشد.

«هرگز چنین سری را تیغ اجل نبرد

کاین سر ز سربلندی بر ساق عرش ساید

هرگز چنین دلی را غصه فرونگیرد

غم‌های عالم او را شادی دل فزاید»

 

آری، آری، عاشقانی را از این دست ربطی به غم نیست. که تا جان در بدن دارند از نشاط خدمت سرمستند ودر طریق وصال به کعبه مقصود رنجی اگر در رسد را هم مفتاح گنجی می‌دانند توشه راه. زبان حال عاشقان واصل و مشتاقان اهل دلی چون سردار سلیمانی که عشق را زندگی کرده‌اند جز این نیست که «در عشق جوی ما را، در ما بجوی او را/گاهی منش ستایم، گاه او مرا ستاید.»

و چه جانبخش است ستودن عشق!!  عاشق را، وصف‌ناشدنی و فراباور، حیرت‌افزا و بهت‌آور. چنان  می‌ستاید که از هر ستایشی  دیگر، بی‌نیاز می‌کند ممدوح خویش را. و کفی بالله شهیداً.

اما افسوس و هزاران دریغ و درد!! که شادی و حسرت این عالم توامان و درهم آمیخته‌اند. «قاسم» جباران روزگار  چون جام وصال در می‌کشد و «الی ربه» رجعت می‌نماید؛ جان‌های مشتاق خویش را- جان جهان- را ، در آتش فراق می‌نشاند.

پاداش عشق اما چنان جهان‌گیر و دامن‌گستر جلوه کرد که چند روز است به هر سوی می‌نگری جلوه‌ای از وی پیش چشم می‌آید. مگر نه اینکه «میان عاشق و معشوق هیچ حائل نیست؟ و چون حجاب از میان برخاست جان‌های متصل به حق، حق‌اند.»

طوبی لک، هنیاً لک. سردار دل‌ها

«سفرت به خیر اما،… تو و دوستی  خدا را

به شکوفه‌ها به باران برسان سلام ما را.»

راستی چه کسی می‌دانست و باور می‌کرد که معجزه عشق می‌تواند چنین رستاخیزی به پا کند جز خالق عشق، جز خود عشق.

ایران کهن، ایران اهورایی، ایران شهیدپرور، ایران زنده و بالنده در طی و طول تاریخ سترگ و پرفراز و نشیبش قهرمانان و دلاوران فراوانی داشته است که به پاسداری و نگهبانی از مرزهای عقدیتی، سیاسی، فرهنگی و سرزمینی آن کمر همت بسته‌اند اما چه رازی هست که برخی نامدارتر و ماناتر به تسخیر دل‌ها نائل می‌شوند.

حقیقتا چه دلایلی باعث شده‌اند که شهید سرفراز ، سردار سپهبد، قاسم سلیمانی،  می‌شود امیری که علاوه بر تسخیر دژ‌های مستحکم دشمن فاتح قلوب انسان‌ها هم هست. در این باب و ابعاد مختلف آن  بسیار گفته‌اند و شنیده‌ایم؛ اما به گمان من «حاج قاسم سلیمانی» وقتی در تشکیل محور مقاومت خوش درخشید که علاوه بر کاردانی، ذکاوت نظامی، هوش سیاسی، اشراف اطلاعاتی، شجاعت فرماندهی، قدرت مذاکره و اقناع  را هم داشت. او با همه امکانات دیگر در برابر دشمن می‌ایستاد و بازدارندگی می‌آفرید اما با قدرت کلام و مهارت مذاکره همدلی و همراهی خلق می‌کرد. صلابت حاج قاسم ناشی از ایمان کامل او به راهی بود که انتخاب کرده بود. باور او به کاری که می‌کرد جای هیچ تردیدی را برای همراهان باقی نمی‌گذاشت. نقل است که چون ارتش عراق به همراهی نیروی مردمی و همراهان ایرانی خویش شهر کرکوک عراق را از داعش پس گرفتند. مبارزان اقلیم کردستان در تسلیم شهر به دولت مرکزی مقاومت می‌کردند اما با میانجی‌گری «سردار قاسم سلیمانی» و بدون هیچ آسیبی، طرفین به توافق رسیدند که کرکوک به دولت مرکزی عراق واگذار شود.

سردار سلیمانی همانقدر که برای دشمنان ملت ایران و متجاوزان به جان و مال مسلمانان بی‌دفاع منطقه خطرناک و خوف‌انگیز جلوه کرد و توانست اکثر نقشه‌های آنان را نقش بر آب نموده و خواب راحت را از چشمانشان برباید، برای مردم ایران و ملت‌های مظلوم تکیه‌گاه و نقطه امید بود. سردار سلیمانی به جامعیتی دست یافته بود که نمادی از قهرمانان و پهلوانان ایران‌زمین باشد. وحدت‌آفرین و انسجام بخش چون رستم تاجبخش و چون خودش «حاج قاسم سلیمانی». یادش همیشه زنده و نامش همواره بر زبان‌ها باد.

نویسنده : محمدصادق جوادی حصار | منبع خبر : روزنامه اعتماد خراسان رضوی
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.