Friday, 27 November , 2020
امروز : جمعه, ۷ آذر , ۱۳۹۹ - 12 ربيع ثاني 1442
شناسه خبر : 850
  پرینتخانه » اخبار, اخبار ویژه, اسلایدر تاریخ انتشار : ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۸:۱۳ | 333 بازدید | ارسال توسط :
117 روز بيخبري از مديرعامل شهرآرا

آي آدمها…

زمانی که قرار است این گزارش چاپ شود صد و هفده روز از بازداشت مدیرعامل موسسه شهرآرا می‌گذرد. حتی اگر مثل نویسنده این خطوط سابقه همکاری با «مجید خرمی» را نداشته باشید، خواندن این گزارش به شما کمک می‌کند تا از مهم‌ترین وقایعی که بر او در دو سال اخیر گذشته آگاه شوید و احتمالا […]

آي آدمها…

زمانی که قرار است این گزارش چاپ شود صد و هفده روز از بازداشت مدیرعامل موسسه شهرآرا می‌گذرد. حتی اگر مثل نویسنده این خطوط سابقه همکاری با «مجید خرمی» را نداشته باشید، خواندن این گزارش به شما کمک می‌کند تا از مهم‌ترین وقایعی که بر او در دو سال اخیر گذشته آگاه شوید و احتمالا این سوال در ذهن شما نیز بی‌پاسخ بماند که چرا بیش از صد روز می‌‌شود که از او خبری نیست؟

سال ۹۶ مرحله جدیدی در زندگی کاری او بود. مجید خرمی بعد از سال‌ها تلاش رسانه‌ای در هفته‌نامه «مکتوب» و روزنامه‌های «اتفاقیه خراسان» و «صبح امروز» که به پیروزی لیست امید در اردیبهشت همان سال و پس گرفتن مشهد انجامید، در مهرماه به سمت مدیرعاملی موسسه شهرآرا منصوب شد.

روی کار آمدن شورای پنجم به انتخاب قاسم تقی‌زاده خامسی منجر شد، شهردار در یکی از اولین مصاحبه‌هایش گفت: «شهرآرا اگر چه رسانه شهرداری است ولی به صورت غیرحرفه‌ای اداره می‌شود و مسئول قبلی را تغییر دادم چون هر شخص سلیقه‌ای دارد و سلیقه من این روزنامه نیست.» او تاکید کرد که در «انتخاب مدیران با شورای شهر تعامل دارد ولی تصمیم گیرنده شخص اوست.»

روی کار آمدن مدیر جدید شهرآرا با حمایت اکثریت اعضای شورای شهر مشهد همراه بود و موجی از تغییر و تحول را در این رسانه به دنبال داشت. تغییراتی که نمود بیرونی داشتند؛ مثل «افزایش تیراژ، ویژه نامه‌های جدید، حضور گسترده شهرآرا در فضاهای عمومی و تبلیغاتی» که خیلی زود به شهرآرا جان تازه‌ای داد. رسالت‌های جدیدی تعریف شد در راستای ایجاد کمپین‌های اجتماعی و تلاش برای بیشتر دیده شدن و خوانده شدن بود. از داخل موسسه اما موافقان و مخالفان خبرهای متفاوت و متناقضی می‌آوردند.

افزایش بودجه این موسسه، ثبت دیرهنگام نام مجید خرمی به عنوان مدیرمسئول روزنامه در سامانه ارشاد و اختیارات و وظایف خارج از چهارچوب رسانه‌ای که به این موسسه سپرده شده بود، هر از گاهی در خبرها مطرح می‌شد.

عمده موافقان و مخالفانش از جنس رسانه بودند و چه کسی بهتر از آنها می‌توانست عملکرد یک رسانه‌ای را زیر ذره‌بین ببرد. با روی کار آمدن محمدرضا کلایی به جای تقی‌زاده خامسی این حمایت‌ها و انتقادها ادامه داشت و همچنان در بر همان پاشنه می‌چرخید.

 ۲۱ اردیبهشت سال ۱۳۹۸ کلایی در حکمی مجید خرمی را با حفظ سمت به عنوان سرپرست اداره‌کل روابط عمومی و بین‌الملل شهرداری مشهد منصوب کرد. او جایگزین محمدرضا اسماعیل زاده شد که تنها پنج ماه در این سمت دوام آورده بود.

کلایی بنای تعامل و حمایت از شهرآرا را داشت. او در یکی از بازدیدهایش از این موسسه گفت: »شهرآرا شبیه تیم فوتبالی است که مدت‌ها به صورت آماتور بازی کرده و اکنون با یک ترکیب جدید می‌تواند سهمیه بازی‌های آسیایی را به خود اختصاص دهد و یا کشتی‌گیری است که که مدت‌ها تمرین کرده اما تمرکز کافی ندارد که اگر داشته باشد می‌تواند طلای مسابقات جهانی را از آن خود کند.»

خرمی آن روز در باب تفاوت میان «ارتباط» و «رابطه» گفت: «رابطه یعنی همدیگر را بفهمیم، درک کنیم و یک ارتباط دو سویه پیدا کنیم.»

در قاب رسانه‌ها

روز شنبه ۲۶ خرداد ماه روزنامه جوان نشریه نزدیک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نوشت: « شهرآرا نوجوانی است که به اندازه یک پیر دنیا دیده تجربه دارد و با مدیریت مجید خرمی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. خرمی مانند یک استاد دانشگاه که کلاسی از جنس عشق را در برابر خود دارد قدم و حرف می‌زند، گویی سال‌ها مدیر افکار عمومی بوده است.»

«جوان» نقل کرد که محمدرضا دربندی مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرآرا را یکی از بهترین نشریات کشور دانست که با توجه به ویژه نامه‌های قابل توجه و خلاقیت فوق‌العاده به شعار «شهر امید و زندگی» جنبه عملی داده است و قابلیت انتشار سراسری دارد. محمدرضا حیدری رئیس شورای شهر مشهد نیز این روزنامه را «صدای گویا مردم و جریانات مختلف» دانست و از تلاشی جدی که برای تغییرات محتوایی آن صورت گرفته تشکر کرد.

اقتناعی به جای خرمی

حضور هم زمان خرمی در روابط عمومی شهرداری مشهد و مدیرعاملی موسسه شهرآرا تا ۲۳ شهریور امسال ادامه داشت و او «امیر اقتناعی؛ عضو شورای مرکزی کارگزاران سازندگی خراسان رضوی» را نشسته بر صندلی خود در شهرداری مشهد دید. خرمی در مصاحبه‌اش او را برادری خواند که دو دهه سابقه دوستی و همکاری را داشته‌اند و حتی واگذری این سمت هم از موج انتقادات علیه او کم نکرد.

شاید در این مدت با جشن ۱۰ هزارتایی شدن در فضای مجازی، پوشیدن لباس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و حذف شدن پستش در اینستاگرام، انتخابش به عنوان چهره مطبوعاتی سال در یک کانال تلگرامی و مسائلی از این دست نامش را شنیده باشید اما در این نوشته به آن نمی‌پردازم.

خبر بازداشت

 ۲ آبان ماه امسال، خبر بازداشت مجید خرمی و تعدادی از همکاران و نزدیکانش منتشر شد. عده‌ای از موافقان و مخالفان وارد عمل شدند و گمانه زنی‌هایی کردند که حتی طرح برخی از آن‌ها در این رسانه از حدود اخلاقی و قانونی خارج است.

 «به زودی» نرسید.با اعلام خبر بازداشت مجید خرمی، علی اردکانیان سرپرست روابط عمومی و ارتباطات و دبیر شورای اطلاع رسانی دادگستری خراسان رضوی در گفت‌و‌گو با «صبح توس» اعلام کرد: «این پرونده در دست بازپرس آن قرار دارد و جزئیات بیشتری ازآن منتشر نشده است. او تاکیدکرد که «به زودی اخبار تکمیلی و جزئیات بیشتر توسط قاضی پرونده منتشر می‌شود» اما هنوز این اتفاق رخ نداده است.

واکنش رسمی شورای شهر مشهد به این اتفاق بیانیه ای بود که صادرشد و در بخشی ازآن آمده بود که «شورای شهر مشهد منتظر طی شدن فرآیند و نظر مراجع نظارتی است».

«شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در دو سال گذشته نشان داده در مبارزه با فساد دغدغه‌مند است و جدیت دارد و فسادستیزی در سطح ملی و محلی را به عنوان اصلی اساسی و غیرقابل عدول برای اصلاح امور و زنده نگه داشتن امید در دل مردم لازم می‌داند.

تصویب و اجرای مصوبات متعدد در استقبال از شفافیت، راه‌اندازی سامانه فاش در انتشار اطلاعات شهرسازی، پروژه‌ها و قراردادها، حمایت مادی و معنوی از گزارشگران فساد در مدیریت شهری که برای اولین بار در کشور تصویب شده و مورد تایید نخبگان و فعالان اجتماعی قرار گرفته است، نشان از همین عزم و اراده دارد.»

 صد روز گذشت

بعد از گذشت بیش از صد روز از بازداشت خرمی، از اعضای شورای شهر و مدیران شهرداری مشهد خواهان شفافیت و اطلاع‌رسانی شدیم.

محمدرضا حیدری رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در گفت‌و‌گو با یکی از خبرنگاران ما از عدم رغبتش به صحبت کردن درباره این موضوع گفت و تاکید کرد در پشت صحنه مشغول پیگیری است. از سایر اعضا و مدیران شهری و بعد مدیران رسانه‌ای که توانستیم با آن‌ها صحبت کنیم و تنها سوال پرسیدیم؛ «چه پیگیری‌هایی در این مدت برای روشن شدن وضعیت مدیرعامل موسسه شهرآرا انجام شده است؟»

عده‌ای پاسخگو بودند که در ادامه این مطلب می‌خوانید.

 

فعالان رسانه‌ای

از ما خواسته شده است، هیچ حرفی رسانه‌ای نشود

 آقای «الف» که نمی‌خواست نامش فاش شود در پاسخ به این پرسش گفت: این موضوع را باید از سطح شهردار مشهد و معاونینش پیگیری کنید چون ما هم تا امروز به عنوان همکاران مدیرعامل شهرآرا هر پیگیری‌ای داشته ایم از طریق روابط عمومی شهرداری بوده است. ما پیگیر هستیم ولی اگر بخواهیم این پیگیری‌ها را از طریق مصاحبه انتشار دهیم ممکن نیست و از ما خواسته شده است هیچ حرفی از این پرونده گفته و رسانه‌ای نشود.

 سکوت کنیم بهتر است

آقای«ب» که نمی‌خواست نامش فاش شود هم گفت: وارد ماجرای این پرونده نشویم و بگذاریم روال طبیعی خودش را طی کند. قاعدتا ورود رسانه‌ها از طرق مختلف به این پرونده و برای پرس‌و‌جو از ماجرای آن فقط فضا را تندتر می‌کند. به همین علت مصاحبه نکنیم بهتر است.

او ادامه داد: دوستان مدیرعامل دستگیر شده شهرآرا نیز پیگیر وضعیتش هستند و به نظر من اکنون زمان خوبی برای پرداختن به این ماجرا نیست. سکوت کنیم بهتر است. امیدوارم شاید در زمانی بهتر خبرهای خوبی در این مورد بشنویم. اگر وارد این ماجرا شویم نه اینکه بهتر نمی‌شود بلکه بدتر هم می‌شود.

نویسنده : انسيه علويون
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.