به گزارش دنیای اقتصاد، این گزارش همچنین پیشنهادهایی مبنی بر ظهور ویروس کرونا به‌عنوان یک سلاح بیولوژیک را رد کرد و گفت که طرفداران این نظریه «دسترسی مستقیم به موسسه ویروس‌شناسی ووهان ندارند» و به انتشار اطلاعات نادرست متهم شده‌اند. این گزارش که روز جمعه منتشر شد، به‌روزرسانی بررسی ۹۰روزه‌ای است که دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در ماه آگوست منتشر کرد؛ آن هم در بحبوحه درگیری‌های سیاسی شدید بر سر میزان تقصیر چین بابت تاثیرات این همه‌گیری جهانی به جای دولت‌هایی که ممکن است به اندازه کافی برای حفاظت از شهروندان سریع وارد عمل نشده باشند. چین روز جمعه از این گزارش انتقاد کرد. لیو پنگیو، سخنگوی سفارت چین در واشنگتن در بیانیه‌ای که ایمیل کرد، گفت: اقدامات آمریکا در اتکا به تشکیلات اطلاعاتی خود به جای اینکه دانشمندان رد منشأ کووید- ۱۹ را بگیرند، یک جعل سیاسی به تمام معناست. با این کار، صرفا مطالعات علمی برای شناسایی منابع تضعیف شده و تلاش جهانی برای یافتن منبع اصلی این ویروس با مانع مواجه می‌شود.

برخی از نهادهای جاسوسی آمریکا قویا حامی این توضیح هستند که کرونا از طبیعت نشأت گرفته است. با این حال در گزارش مدیر اطلاعات ملی آمریکا آمده است که چهار نهاد جاسوسی ایالات متحده و یک نهاد چندبخشی «اطمینان اندکی» دارند که کووید-۱۹ از یک حیوان مبتلا یا یک ویروس مرتبط نشأت گرفته باشد. اما یک نهاد آمریکایی اعلام کرد که «اعتماد نسبی» دارد که اولین مورد ابتلا به کووید-۱۹ به احتمال قوی ناشی از یک حادثه در آزمایشگاه بوده است، احتمالا شامل آزمایش یا کار روی حیوانات به دست موسسه ویروس‌شناسی ووهان.

آژانس‌های جاسوسی ایالات متحده معتقدند که بدون اطلاعات جدید مبنی بر اینکه ویروس مسیر خاصی از حیوانات به انسان را طی کرده است یا اینکه آزمایشگاه ووهان روی ویروس یا ویروس مرتبط با آن پیش از ظهور کووید-۱۹ کار می‌کرد، نمی‌توانند توضیح قطعی‌تری برای منشأ آن ارائه دهند. در این گزارش آمده است که آژانس‌های ایالات متحده و جامعه علمی جهانی فاقد «نمونه‌های بالینی یا درک کامل داده‌های اپیدمیولوژیک از اولین موارد کووید-۱۹» هستند و گفته می‌شود که اگر شواهد بیشتری به دست آید، می‌تواند این یافته غیرقطعی را دوباره بررسی کند.

چین با انتقاد  بین‌المللی بر سر آنچه آنها ناکامی در همکاری کامل‌تر در زمینه تحقیقات مرتبط با کووید-۱۹ می‌نامند، مواجه است. بیانیه سفارت چین همچنین این انتقاد را رد کرد. در این بیانیه آمده است: ما از تلاش‌های مبتنی بر علم در زمینه ردیابی منشأ این پاندمی حمایت کرده‌ایم و همچنان فعالانه مشارکت خواهیم کرد. با این حال، ما قاطعانه با تلاش برای سیاسی کردن این موضوع مخالفیم.